Чи потрібна Україні перемога на Євробаченні? Відповідають музичні експерти

Чи потрібна Україні перемога на Євробаченні? Відповідають музичні експерти

Чи потрібна Україні перемога на Євробаченні? Відповідають музичні експерти

У переддень Євробачення 2022 ми вирішили запитати у відомих музичних експертів, музикантів, продюсерів їхньої думки стосовно лише одного питання “Чи потрібна Україні перемога на Євробаченні цьогоріч? Далі цитати експертів:

Jamala, співачка, переможниця Євробачення-2016

Jamala, співачка, переможниця Євробачення-2016

Виключно з точки медійної – потрібна. Перемога відкриває для музикантів нові можливості. А впізнаваність посилює підтримку країни, яка нам зараз дуже необхідна. Саме вона допомагає мені зараз збирати кошти на підтримку постраждалих від російської агресій. Крім того, проведення такого конкурсу покаже, що країна відновлюється й прагне якнайшвидше повернутися до звичного ритму життя.

Ігор Панасов, директор з розвитку премії YUNA

Ігор Панасов, директор з розвитку премії YUNA

Відповідь на питання, чи потрібна Україні зараз перемога Kalush Orchestra на Євробаченні 2022, це та ж сама відповідь, що і на більш загальне питання: “Чи потрібні зараз Україні перемоги на полях інформаційної війни?”. Моя відповідь – безперечно, так. Наша перемога у конкурсі стане ще одним великим медіаприводом, який поставить Україну в центр уваги та допоможе сотням мільйонів європейців нагадати про те, що їхнє мирне життя захищають зараз в Україні і їм варто це усвідомлювати щодня, з ранку до вечора. Водночас, якщо така перемога станеться, ми маємо адекватно оцінювати її причини. На мою думку, пісня “Стефанія” не є настільки беззаперечним фаворитом, як її презентують букмекери, вона просто є в ряду найсильніших учасників цього року. Тому суттєвим фактором можливої перемоги точно буде контекст війни, а не лише професійні здібності – думаю, це очевидні речі. Щодо того, чи потрібен Україні конкурс “Євробачення 2023” на її землі (як переможниці цього року), тут все дуже просто. 1979 року Ізраїль, який на той момент був у гарячій фазі боротьби з арабським світом, виграв конкурс, але відмовився потім проводити його в себе через війну. Тому Євробачення 1980 прийняли в себе Нідерланди. Думаю, у разі нашої перемоги 14 травня, було б доречним передати право проведення конкурсу 2023 року Польщі – країні, яка за останні два місяці довела, що є нашим другом.

Віталій Дроздов, генеральний продюсер радіохолдингу «ТАВР МЕДІА»

Віталій Дроздов, генеральний продюсер радіохолдингу «ТАВР МЕДІА»

Всі ми зараз думаємо лише про одну найважливішу для нашої країни перемогу. Перемогу у війні. І це буде для України найважливіша та найцінніша перемога. Щодо Євробачення – так, перемога у цьому конкурсі нам не завадить. Зайва радісна нагода для нашої країни буде дуже доречною. Противники цієї перемоги поділяються на дві частини. Перші кажуть, що це перемога переважно політична, а не музична. Але що поганого в тому, що Європа підтримує Україну в той самий момент, коли їй це потрібне найбільше? І, якщо ця перемога буде уособленням цієї підтримки, то я нічого поганого в цьому не бачу. Тим більше, що пісня Kalush Orchestra, погодьтеся, непогана і заслуговує у будь-якому випадку високого місця в конкурсі. За неї не соромно! Друга категорія противників нашої перемоги у Євробаченні каже, що зараз немає бюджету проводити у Києві фінал Євробачення наступного року. Але тут ще простіше. Якщо війна не закінчиться, то навряд чи фінал конкурсу пройде у Києві. Якщо ж, як ми всі сподіваємося, війна закінчиться, то проведення конкурсу в Києві за підтримки Європи у країні, що відновлюється, – це буде дуже символічно і правильно. Тож, нумо вірити та сподіватися, що через рік це станеться.

Ганна Свиридова, радіопродюсер «Радіо Українських Доріг», «Авторадіо»

Ганна Свиридова, радіопродюсер «Радіо Українських Доріг», «Авторадіо»

Я вважаю, що Євробачення наступного року буде дуже доцільно провести в Україні. Можливо, я висловлю якусь радикальну думку, але я б робила його не в Києві, а десь в Маріуполі чи, наприклад, у Харкові, для того, аби світова спільнота бачила, що таке війна не тільки з преси чи з екранів телевізорів, а на власні очі. Бачила наслідки того, як фізично розправляються з нами.

Макс Нагорняк, автор ютуб-каналу Bezodnya Music та член журі премії Yuna

Макс Нагорняк, автор ютуб-каналу Bezodnya Music та член журі премії Yuna

Почнемо з букмекерів, вони орієнтуються на ставки від людей. Тобто можна ототожнити поняття – люди, які хочуть підняти гроші на євробаченні = прогноз букмекерів. Ці люди зазвичай опираються на два фактори – політична ситуація у Європі та хітовість пісні. Приблизно таким же чином обирають і глядачі під час голосування. Врешті ми отримуємо суб’єктивну думку зацікавленої аудиторії. Дивлячись на ситуацію з Kalush Orchestra, у них є прихильність через політику, а що ж з піснею, чи є там хітовість і хуки? Так є! Чіпка мелодія приспіву, читирське слово “Мамо” яке дає +1000% до запам’ятовування пісні, і недооцінений хук на Європу ім’я “Стефанія” – яке було дуже популярним для новонароджених у 80-90ті в старому світі, тобто ці жінки тепер домогосподарки і не тільки, які дивляться цей конкурс і голосують. А ви представите що на конкурсі співають пісню з вашим ім’ям – це козир у рукаві! Але, не зважаючи на всі передумови перемоги, які є у Калуша, є фактор журі, який буде оцінювати цікавість пісні і тут може бути все, що завгодно. Тож, на мою думку, Kalush Orchestra точно може перемогти по голосуванню глядачів, а по журі – опиниться в ТОП 5. До перемоги я ставлюсь скептично, бо інші країни за допомогою журі можуть обігнати представника з України. Чи потрібна перемога Україні? Думаю так! По-перше – це ще одне патріотичне піднесення для нашого народу. По-друге, Україна буде фігурувати і нагадувати про себе і війну ще рік! А щодо грошей – думаю тут нам допоможе Європа, ніхто у такій ситуації не дозволить, щоб Україна платила з власної кишені. Ви просто уявіть: Євробачення в Україні одразу після нашої перемоги над агресором – як на мене, це круто! П.С.: варіанти з продовженням війни до наступної весни я не розглядаю!

Ігор Кондратюк, продюсер

Ігор Кондратюк, продюсер

Зараз будь-яка перемога України чи на передовій, чи будь-яка перемога ззовні (тим паче перемога на Євробаченні) — це те, що потрібне кожному українцю. Я пам’ятаю, якою була ейфорія, коли перемогла Джамала. Ще більшою вона була, коли вперше в історії України перемогла Руслана, тому як би ми не ставились до гурту Kalush Orchestra, його творчості та взагалі цього нацвідбору – це буде все «по боку», після того, як Kalush Orchestra переможе на Євробаченні. Чого я їм і бажаю. Тримаємо за них кулачки.

Олег Боднарчук, режисер

Олег Боднарчук, режисер-постановник

Україні зараз потрібна перемога на усіх фронтах. Вона потрібна була завжди, особливо на міжнародній арені, для ствердження нашої держави, для знайомства європейців з Україною – молодою та талановитою. Сьогодні прикута увага всієї планети до подій в Україні, це не просто війна – це переродження світу. Війна не могла не вплинути на конкурс Євробачення, адже сам конкурс був створений заради миру та об’єднання Європи після другої світової війни. Фани Євробачення не можуть за прикладом російської попси вдавати з себе глухих, сліпих та німих і удавати, що нічого особливого довкола них не відбувається. Європейська аудиторія завжди була чутливою до соціальних катастроф і вона безумовно зробить свій внесок в подальшу долю України у цьому конкурсі. Оскільки світ сьогодні перевернувся з ніг на голову, уже не має значення, якими будуть мотиви голосування за переможця Євроьачення-2022. Європа і світ за життя, за свободу, за справедливість, за Україну. І якщо Євробачення-2023 не зможуть провести у нас з міркувань безпеки, ми оберемо місто на кордоні з Польщею і все одно усім своїм єством будемо стверджувати людяність, свободу, культуру і мистецтво. Це неможливо знищити ніякою зброєю.

Vlad Darwin, співак

Vlad Darwin, співак

Перемога потрібна, звісно. Слово «Україна» має лунати усюди — це і є формування нового проукраїнського світового порядку. А доцільність проведення конкурсу в Україні будемо вирішувати, коли перемогу отримаємо. Особисто я вважаю, що Україна має продовжити інвестиції у власний світовий бренд. Впевнений, що Євробачення може стати рупором саме проукраїнських цінностей у світі і залучити на сторону України ще більше міжнародних партнерів.

Володимир Бірюков, музичний оглядач

Володимир Бірюков, музичний оглядач

У будь-якому випадку буде певне невдоволення: «переможуть – нечесно, програють – засудили…». На жаль, так вже повелось у нас, люблять критикувати учасників Євробачення, та не підходять до всього аналітично, а здебільшого емоційно. На мою думку – треба брати участь, перемагати та везти кришталевий мікрофон до України. Крапка і без коми! Не забуваємо, що Євробачення було створено для того, аби відволікти людей від наслідків Другої світової війни та об’єднати країни Європи. Зараз це як ніколи актуально. Участь України потрібна тільки для того, аби, нарешті, вже не доводити всьому світу, що ми європейці та маємо свою власну, унікальну культуру, яка чудово та гармонійно поєднується з усіма країнами на цьому континенті. Впевнений, що всі будуть підтримувати нас на сцені, на backstage та інформаційно. Не забувайте, що на пісенний конкурс везуть не просто пісні, а меседжі… Працюючи з цим шоу вже 14 років, майже у кожної держави лунає інформація або про захист тварин, або довкілля, або нерозділене кохання тощо. Більшість інфоприводів розмиті та висмоктані з пальця, бо так треба. У нас же – реальна, і страшна історія, яка трапилась у 2022 році. Не забувайте, Євробачення – це майданчик свободи слова та привертання уваги. Для нас це ще одна чудова мить зробити так, щоб ми не залишились з ворогом на одинці, а говорили про це, і про нас продовжать писати та слідкувати. Я б дискутував не про те «чи потрібна нам перемога чи ні?», краще б поговорили – «де проводити конкурс у 2023 році?»

Філ Пухарєв, музичний оглядач "Українська Правда", автор телеграм-каналу «Плай»

Філ Пухарєв, музичний оглядач “Українська Правда”, автор телеграм-каналу «Плай»

Сумніваюся, що нам дадуть перемогти, тому що за правилами Євробачення доволі багато років результат ділиться на двоє. Тобто, є голосування глядачів і є голосування експертів. І ми пам’ятаємо навіть минулого року, що за голосуванням глядачів Go_A посіли друге місце, але є ще журі, тому ми не посіли того високого місця (на яке заслуговували). Мені здається, що цього року буде схожа ситуація. Часто у журі сидять люди, які вмикають голову, а не серце і думають: «Якщо ми віддамо Україні перемогу, а у них війна, то чи зможуть вони провести конкурс?». З таких міркувань нам можуть не дати перемогу, хоче і номер і пісня на це заслуговують. І це насамперед з музичної точки зору, а не політичної.

Вже завтра ми дізнаємось країну-переможницю Євробачення 2022. Ми впевнені, що Kalush Orchestra чудово представить Україну на сцені у Турині і ми будемо пишатися хлопцями по їхньому поверненню. А тим часом тримаємось разом та мріємо про велику перемогу на головному фронті. Слава Україні!