«Якщо пісня допоможе комусь видихнути на три хвилини, поки вона звучить — варто її зробити», — ROMOZA про повернення до музики, рок-кумирів та натхнення 

«Якщо пісня допоможе комусь видихнути на три хвилини, поки вона звучить — варто її зробити», — ROMOZA про повернення до музики, рок-кумирів та натхнення

Трушність, душевність та життєвий досвід, який допомагає — ось цими трьома тезами можна описати нашого героя розмови. Хто надихає артиста та як він хоче надихати українців на позитив, про це та інше — далі у розмові

Довгий час ви не займалися музикою професійно і у 2018-му повернулися. Як це розпочинати все з початку? Для вас це був початок чи просто рестарт вже з накопиченим багажем знань?

Все життя я знав, що рано чи пізно маю повернутись до музики. Пісні писав постійно. Був навіть період, коли ми зібрались старим гуртом і знову почали репетиції. Тобто,  я ніколи не закривав для себе музичний напрямок. Просто займався музикою у «фоновому» режимі. Так, врешті це був саме рестарт, а не початок з нуля. Після 40 років людина усвідомлює, що вік її не безкінечний, і якщо щось постійно відкладати на майбутнє – можна просто ніколи не встигнути це зробити.

«Осінь пише», наскільки мені відомо, це не нова пісня, а композиція якій ви дали друге життя. Розкажіть детальніше про це. 

Ще коли вчився у школі – записав на касету свої перші пісні, приблизно на 30 хвилин. Грав на електро та акустичній гітарі, а також на братовій колекції металевих пивних банок. Касета десь лежала, декілька разів за життя її слухав, але враження можна описати модним зараз словом «крінж». Нещодавно замислився про те, що в мене мало ліричних пісень, ще раз послухав касету і вирішив для однієї пісні спробувати написати новий текст. Але самому щось не вдавалось, тому звернувся до Наталії Бонь – вона мені вже раніше допомагала. Цього разу вийшло щось зовсім нове, далі я почав співати і знову текст сам вже допрацьовував, і на якомусь етапі в тексті з’явилось слово «осінь». Це було вже у вересні, тому далі потрібно було дуже швидко рухатись, бо співати про осінь потрібно восени, а відкладати реліз ще на рік мені аж зовсім не хотілося. Робив все максимально просто, може тому вдалось зберегти емоційну складову – як відчував, так і зробив.

«Якщо пісня допоможе комусь видихнути на три хвилини, поки вона звучить — варто її зробити», — ROMOZA про повернення до музики, рок-кумирів та натхнення 

Кажуть, що осінь достатньо депресивна пора, а у вас в пісні вона така атмосферна та тепла. Завжди вдається знаходити позитив у всьому? Можливо творчість йому допомагає? 

Сам раніше до осені ставився упереджено. Коли був молодий – багато пісень писав депресивних. Зараз – просто не вдається. Вважаю, що якщо людині погано, то це не привід робити погано всім навколо. Можна сказати, що восени природа вмирає, а можна сказати, що старе жовте листя звільняє місце для майбутнього зеленого – так влаштований світ. Не ми це створили, але ми можемо змінювати точку зору на те, що відбувається. Хоча звісно є речі, в яких позитиву не може бути – наприклад війна, пісні про яку в мене також є. Думаю, якщо не можеш зробити щось позитивним – роби це хоча б енергійним. 

Чи є в планах ще переробити свої старі пісні та дати їм нове звучання? 

Я вже давно старі пісні не чіпав і писав нові, але тепер замислився – може дійсно варто ще послухати касети, що залишились? Не виключаю, ще щось цікаве знайдеться. Один мій знайомий якось сказав: якщо стару пісню ніхто не чув – це все одне, що нова пісня. Насправді, з тими піснями приблизно така історія – це було давно і навряд чи хто пам’ятає, якщо навіть сам автор забув. 

Місією своєї творчості ви називаєте: «Надихати людей вірити в себе». А хто вас змушує повірити в себе, хто надихає?

Почалось все з банальних коментарів на фейсбуці під першою піснею, яку я записав по сертифікату, що колеги на роботі подарували. Мене вразило те, скільки людей написали – співай ще. А далі поступово почався рух, і у кожної людини з музичної сфери, яку я зустрічав, було чому навчитися. Навіть у тих, хто щось обіцяв і потім нічого не зробив. Музика, на відміну від бізнесу, не та сфера, де можна прочитати книжку і отримати гарантований результат. Тут ніхто не скаже, що точно спрацює, навіть люди з досвідом та минулими успіхами нічого не гарантують. Є люди, які зі мною з самого початку: наприклад, тренер по вокалу Тетяна Бобир – спочатку вона вчила співати мою доньку, далі я вирішив взяти в неї кілька уроків, і так співаємо вже років п’ять, і вже разом виступаємо на концертах.  

А щоденне натхнення та підтримка – це моя сім’я, люди які завжди зі мною: вони ніколи не ставили питання, навіщо мені музика, і ніколи не ставлять під сумнів, чи я маю займатись музикою.   

Хто з ваших українських музичних колег імпонує? Що є у вашому плей-листі? 

Для мене українська музика почалась з Олега Скрипки та Братів Гадюкіних. Дуже приємно, що хоча я пам’ятаю їх з дитинства, і здається я вже і не така молода людина – вони все такі ж активні та енергійні, якими були колись. Можна подумати, що час для цих людей просто зупинився, хоча я розумію, що це велика робота. Багато хто імпонує – Крихітка, Вакарчук, Положинський, Жадан. З тих, хто вразив мене останнім часом, можу назвати Адама.

Взагалі у вас є кумири в музиці? Можливо, це якійсь мастадонти світової рок-сцени? 

У 2018 році мені пощастило побувати на концерті The Rolling Stones у Празі. Те, скільки енергії у людей, яким вже на той час було близько 80, не могло не вразити – це приклад того, що якщо щось любиш та вмієш робити  – можна ніколи не зупинятися.

Хто зі мною все життя – це the Cure, Роберт Сміт. Що мене дивує: зараз знову набув популярності пост-панк, і нові команди, в тому числі українські. Вони нічого не вигадують, а фактично грають музику the Cure. При цьому слухачі та музичні критики сприймають це як щось нове, хоча Роберт Сміт досі активний і досі гастролює – мабуть, на сцені це вже третє покоління, яке надихається його творами.  Інколи хочеться сказати: схаменіться, у цієї музики є автор, і це не та людина, яку ви зараз слухаєте. 

А ще мене дуже вразила історія Родрігеса, якого не стало цього року. Це ще одна історія того, що життя дає другий шанс, якщо цього прагнеш. 

«Якщо пісня допоможе комусь видихнути на три хвилини, поки вона звучить — варто її зробити», — ROMOZA про повернення до музики, рок-кумирів та натхнення 

Ви нещодавно казали, що зараз є запит у аудиторії на позитивні та душевні пісні. Якби ваш настрій зараз можна було назвати піснею, то яка б це пісня була?

Ми всі розуміємо, що позитив та душевний спокій – це не те, що відчувають українці вже не перший рік. В мене були сумніви, чи варто робити новий трек таким, яким я його зробив. Але по реакції перших же слухачів побачив – так, це потрібно. Постійний стрес – це не те, що допомагає людині подолати негаразди. Якщо пісня допоможе комусь видихнути на три хвилини, поки вона звучить — варто її зробити. 

Якщо про мій власний настрій – однією піснею важко охарактеризувати, останнім часом часто згадую R.E.M. та The Doors.