Як європейські музичні фестивалі підтримують Україну. Досвід Music Saves UA
Фестивальне літо у всьому світі підходить до свого завершення і багато хто з європейських організаторів не оминули Україну в цьому році. Music Saves UA – благодійна ініціатива, створена командою UAME у перший місяць повномасштабного вторгнення вже другий рік поспіль співпрацює з музичними фестивалями та конференціями Європи аби зібрати гроші на гуманітарну допомогу в Україні, допомогти європейцям познайомитись з українською музикою, а також донести правдиву інформацію щодо війни в Україні.
В цьому році Music Saves UA вдалось попрацювати з 16 фестивалями, 8 з яких команда відвідала фізично, а у вересні фестивальний сезон завершиться у Німеччині на Superbloom. Всього за це літо було зібрано на потреби України понад 30 000 євро, частину з яких було витрачено на допомогу херсонській області, після підриву росіянами Каховської дамби.
“В день, коли ми виїжджали на перший у нашому списку фестиваль Rock for people, ми побачили в новинах, що росіяни підірвали дамбу. Ми одразу вийшли на контакт з фондом Support Kherson і запитали, яка треба допомога. Частина нашої команди, яка залишалась у Києві, одразу почала збирати одяг та їжу, яку ми передали в Херсон. Також до нас звернулись з проханням купити човен з мотором для ДСНС, аби допомогти з евакуацією. Здивувало, що відвідувачі фестивалю (який відбувався у Чехії), підходили до нас і майже всі з них знали про катастрофу у Херсоні. Насправді ми дуже боялись, що інтерес до України впав за цей рік, проте ми чули багато слів підтримки від місцевого населення на кожному фестивалі, багато хто підходив і обіймав, чи починав плакати та казати, що вони кожного дня слідкують за новинами, донатять і їм шкода, що вони не можуть допомогти більше. За останні 3 місяці у нас дуже багато дивовижних історій, які неодноразово змушували когось з нас плакати”, – розповідає Мар’яна Мокринська, керівниця Music Saves UA.
Цього року Music Saves UA особисто долучились до таких фестивалів як: Rock For People (Чехія), Metronome (Чехія), Les Eurockéennes (Франція), Pohoda (Словаччина), Colours of Ostrava (Чехія), Das Fest (Німеччина), artMANIA (Румунія), Sziget (Угорщина). На цих фестивалях було створено спеціальний інформаційний тент, який розповідає про актуальну інформацію щодо російського вторгнення, українських артистів, які воюють. Також, на деяких з них команда зверталась до людей зі сцени, долучалась до обговорень про Україну, допомагала з організацією виступів українських артистів на фестивалі, або презентувала документальне відео про проєкт Music Ambassadors Tour.
З такими фестивалями як Kesarauha (Фінляндія), Pinkpop (Нідерланди), Different Sounds (Польща), St.Gallen (Швейцарія), Jarocin (Польща), 66hodin (Словаччина), Provinssi (Фінляндія), Lowlands (Нідерланди), Music Saves UA працювали дистанційно. З кожним з них організація намагається створити унікальну колаборацію: розробляючи унікальний благодійний мерч, як з St. Gallen, долучаючись до екоініціатив по збору пляшок під час фестивалю і їх переробці (Pohoda, Lowlands), даючи можливість задонатити депозит з фестивальних склянок (Das Fest), або ж внески, які роблять гості за акредитацію на подію, передаються організаторами на благодійність (Provinssi).
“З фестивалем Pohoda ми працюємо вже другий рік поспіль, і головний організатор – Міхал Кащак, неодноразово приїздив в Україну вже після повномасштабного вторгнення. В цьому році на фестивалі він зробив окрему українську зону, де були представлені декілька організацій і збирались гроші як на гуманітарну допомогу, так і на автівки швидкої допомоги для військових. Також була проведена акція по збору пляшок: відвідувачі могли віднести пляшки у спеціальний пункт на території фестивалю, а кошти передавались до нашої організації. Разом з Міхалом та Українським Інститутом ми зробили проєкт Sumphony of Free Ukraine, у якому три молодих українських композитори створили 3 музичних твори, а на головній сцені їх виконав Словацький народний оркестр”, – додає Music Saves UA.