Історія України на конкурсі Євробачення| Єврофішкі by Рома Шишкін
Пісенний конкурс Євробачення в нашій країні можна прирівняти до національного свята, адже значна частина населення активно слідкує за всіма етапами підготовки, скандалами, і звісно ж, процесом обрання представника, що представлятиме державу на міжнародній арені.
Напередодні фіналу відбору 2022 року, що відбудеться вже 12 лютого, пропонуємо згадати, яким чином визначали артиста-переможця за всі роки участі України в найголовнішому пісенному конкурсі Європи.
2003 – закритий відбір НТКУ. Можливість представити країну на конкурсі вперше випала Олександрові Пономарьову, який посів 14 місце з 26.
2004 – закритий відбір НТКУ. Першу перемогу для України здобула Руслана з піснею “Wild Dances”.
2005 – перший відкритий відбір НТКУ. Того року було подано більше 500 заявок на участь у конкурсі, однак журі звузило коло півфіналістів до 75. Півфінали відбувалися у п’ятнадцяти прямих ефірів (раз на тиждень) по п’ять пісень у кожному, де обирали одного фіналіста. Після Помаранчевої революції до числа фіналістів без попереднього відбору було додано низку гуртів Майдану, зокрема гурт Ґринджоли. Під час фіналу всупереч традиції було оголошено проміжні результати, за якими лідирувала фаворитка відбору Ані Лорак, проте остаточні результати показали перемогу аматорського гурту Ґринджоли, що викликало резонанс у суспільстві.
2006 – відкритий відбір «Ти – зірка» відбувся у вигляді адаптації французького формату «Академія зірок» нідерландської продакшн-студії. Під час трьох ефірів конкурсанти виконували пісні на різні тематики: український хіт, світовий хіт, історія Євробачення. За результатами відбору Україну представила Тіна Кароль і посіла 7 місце у фіналі.
2007 – відкритий відбір після того, як НТКУ обрала вісімку фіналістів (згодом їх стало 7, оскільки Віталій Козловський відмовився брати участь). Шляхом голосування 50/50 журі/глядачі переможницею відбору стала Вєрка Сердючка, яка у фіналі великого Євробачення посіла друге місце, поступившись виконавиці з Сербії.
2008 – НТКУ самостійно обрала Ані Лорак представницею України на конкурсі, надавши глядачам можливість обрати пісню, з якою поїде співачка. На розсуд публіці представили 5 композицій, 3 з яких – англомовні. З піснею Shady Lady Ані Лорак гідно виступила на конкурсі, де зайняла друге місце.
2009 – НТКУ оголосила список з 31 учасника, серед яких 15 було обрано для фіналу. Шляхом голосування 50/50 журі/глядачі максимальним балом 28 обрали Світлану Лободу. Цікаво, що того ж року Анастасія Приходько хотіла представити Україну на конкурсі, однак зі своєю піснею навіть не потрапила до шорт-листа. Водночас це не завадило їй в останній момент подати заявку на участь від Росії, виграти й обійти Світлану Лободу на одну позицію. Унікальний рік, коли дві українські артистки співали в фіналі Євробачення 🙂
2010 – найскандальніший рік на рівні відбору. Ще наприкінці 2009 року НТКУ оголосила Василя Лазаровича представником України на конкурсі. На початку березня спільним рішенням глядачів та журі 50/50 з 5 пісень було обрану ту, з якою музикант мав би відправитися в Осло. Однак, значна частина суспільства і представників медіа були проти такого рішення – було навіть написано лист до Президента з проханням уплинути на заангажоване рішення НТКУ. Далі, впродовж кількох днів, обрали нового голову мовника і затвердили склад нового відбору з 20 учасників. В результаті якого дві співачки (Альоша та Маша Собко) отримали однакову кількість балів. Журі визначило переможницею Альошу, та на цьому скандали не закінчились. Відразу після перемоги в націвідборі на Альошу посипалися звинувачення в тому, що пісня «To be free» є подібною до пісні Лінди Перрі. Крім того, пісня Альоши була розміщена в інтернеті до 1 жовтня 2009 року, чим очевидно порушує правила конкурсу. Після детального аналізу пісні «To be free» юристи та журі дійшли висновку, що пісня не відповідає вимогам EBU, тому НТКУ запропонувала Альоші змінити пісню. 23 березня українського мовника оштрафували за затягування у поданні документів стосовно українського учасника цьогорічного конкурсу. Зрештою, Альоша поїхала на конкурс із новою піснею, де посіла 10 місце.
2011 – НТКУ проводив відкритий відбір, де голосували і глядачі, і журі. У грудні попереднього року було обрано 3 вісімки учасників, з яких сформувався список з 15 претендентів представити країну на пісенному конкурсі. Явними лідерками були Джамала, Злата Огнєвіч та Міка Ньютон. 26 лютого останню оголосили переможницею, яка обійшла найближчих конкуренток за всіма трьома способами голосування (смс-повідомлення, інтернет-голосування та журі). Одразу після оголошення результатів НТКУ і сама співачка зіткнулися зі шквалом критики, тому 2 дні потому мовник вирішив провести переголосування серед трьох фіналісток, однак Джамала і Злата Огнєвіч відмовились від такої пропозиції, тому 2 березня НТКУ офіційно оголосила, що від України на конкурс їде Міка Ньютон. Цікаво, що в першому півфіналі відбору її пісня звучала російською мовою, а вже у фіналі (і на самому конкурсі) – англійською. Співачка посіла 4 місце.
2012 – у півфіналі було визначено 19 фіналістів, згодом додано ще одного від НТКУ, одного від порталу say.tv (хтось пам’ятає, що це?), а також – переможців проєкту “Шоу №1” на телеканалі Інтер. Фінал пройшов цього разу без скандалів, і представляти Україну на конкурсі поїхала співачка Гайтана.
2013 – вже за традицією НТКУ провела відбір 50/50 за системою голосування журі/глядачі. Цього року було введено нове правило, згідно з яким учасники відбору не повинні брати участь в національних відбіркових конкурсах інших мовників-учасників EBU. З-поміж 52 претендентів обрали 20 фіналістів, з яких перемогла співачка Злата Огнєвіч, що посіла на конкурсі 3 місце.
2014 – з 20 обраних НТКУ учасників шляхом голосування 50/50 спільним рішенням журі й глядачів обрали Марію Яремчук.
2015 – Україна відмовилась від участі в конкурсі.
2016 – перший рік співпраці НТКУ з телеканалом СТБ, що взяв на себе проведення всеукраїнських кастингів, постановки номерів усім учасникам фіналу відбору, проведення прямих ефірів, а також фінансові витрати, пов’язані з організацією поїздки фіналіста на конкурс. Кількість учасників визначив телеканал СТБ за участі представника НТКУ. Вперше за історію українських відборів була зрозуміла й чітка організація всіх етапів відбору, а також задана висока планка проведення, на яку Суспільне рівняється сьогодні. У фіналі Джамала і The Hardkiss отримали однакову кількість балів – 11, однак за правилами тогорічного відбору на конкурс поїхала саме Джамала, оскільки вона отримала більше голосів від глядачів. Це було феєричне повернення нашої країни на конкурс, адже пісня “1944” принесла Україні другу перемогу.
2017 – оновлена НСТУ продовжила співпрацювати з СТБ, відбір пройшов аналогічно за схемою минулого року. Цікаво, що переможці, гурт O.Torvald, не отримали найвищий бал ні від журі, ні від глядачів (двічі по 5 з 6 можливих), та за результатами саме їхня пісня набрала найбільшу кількість балів. Та, на жаль, у фіналі конкурсу вони посіли 24 місце з 26, що стало найгіршим результатом України за всі роки участі в конкурсі.
2018 – той самий формат відбору визначив переможцем співака MELOVIN. Цікаво, що в фіналі великого Євробачення за співака проголосувало журі всього 2 країн з 26. Водночас він отримав потужну підтримку глядачів (7 місце).
2019 – цьогорічний відбір цікавий тим, що його переможниця не була присутня в початковому складі учасників. MARUV замінила Таянну, яка відмовилась від участі напередодні початку відбору. Одразу троє фіналістів із шести стали учасниками скандалів, пов’язаних із невизнанням російської агресії чи концертами в Росії: дует Анна-Марія, MARUV та гурт YUKO. Переможниця MARUV не дійшла згоди з НСТУ щодо контракту, тому відмовилась їхати на конкурс, так само вчинили й артисти, які посіли місця з 2 по 4, тому цього року Україна не брала участь у Євробаченні.
2020 – під час останнього відбору співпраці НСТУ з СТБ було додано нове правило: учасником відбору міг бути виконавець або колектив, який не здійснював концертну діяльність, виступи, участь у будь-яких публічних та/або приватних заходах, організованих державними органами, установами, господарюючими суб’єктами тощо Російської Федерації чи на території Російської Федерації, в Автономній Республіці Крим та/або на окупованій території України після 15 березня 2014 року та не планує, не здійснюватиме анонсів відповідних виступів(у) як в період до і під час проведення відбору, так і в період після відбору до дати фіналу конкурсу; не здійснював в’їзд на територію/виїзд із території Автономної Республіки Крим із порушенням законодавства України. Переможцями відбору став маловідомий гурт Go_A, який зміг поїхати на конкурс лише наступного року через пандемію коронавірусу.
Цьогорічний відбір вже викликав резонанс у суспільстві через брак гучних імен, дискваліфікацію LAUD та питання щодо участі Аліни Паш, яка відвідувала окупований Крим і виступала там на приватному заході.
Вже за кілька днів відбудеться фінал відбору і ми дізнаємось ім’я представника від України на пісенному конкурсі Євробачення 2022.
Автор: Рома Шишкін