Jamala вперше показала live-версію пісні з нового альбому QIRIM та розповіла, як створювала її

Jamala вперше показала live-версію пісні з нового альбому QIRIM та розповіла, як створювала її

Співачка Jamala, яка не так давно завершила свій тур Північною Америкою та зібрала понад 2 млн гривень на допомогу Україні, вирішила вперше показати live-версію пісні “ARAFAT DAĞINDAN” з нового альбому QIRIM  (“Крим“).

Це важливий знак світу про те, як ми боремося під бомбами, щоб захистити свою спадщину“, – говорить Jamala.  

Це містична старовинна народна пісня з міста Акмесджит (Сімферополь) на релігійну тему. Пісня загадкова, але водночас дуже цікава за своїм сюжетом  це історія про те, як людина підкорює Арафат, а після повернення з паломництва отримує почесне звання хаджі.

Арафат – ця безводна пустельна долина, яка розташована неподалік Священної Мекки. За ісламським священним переказом перші люди Адам і Єва після вигнання з Раю довго шукали один одного, і зустрілися в цій долині здалеку, впізнавши одне одного. Слово “арафат” походить від арабського кореня “арафа” – впізнавати.

ARAFAT DAĞINDAN – без перебільшення одна з найвеличніших, найкрасивіших та найбільш віртуозних пісень не лише альбому QIRIM, а й взагалі серед всіх пісень світу, які я чула за все своє життя”, – говорить Jamala.

Однією з прикрас  цієї пісні є труба, ну і звичайно, алюзія на електронні педи за рахунок гармонії, яка тримає акорд і не переходить без голосу.

Однак, цю пісню ми могли б і не почути.

Коли ми записували альбом, я залишила цю пісню майже наостанок. Ми починаємо запис. Аж раптом апаратура вимикається вперше за три дні роботи. Музиканти схвильовано кажуть, що не виходить її грати, питають: “Джа, про що вона? Ця пісня просто підіймає від землі”, –  поділилася Jamala.

Коли вже підійшли до етапу постановки режисерка Вікторія Федорович  розповіла, що коли писала сценарій до цієї пісні, то вимкнувся компʼютер, світло і нічого не працювало. Тоді вона підняла голову вгору і сказала:

“Я не цієї віри, але допоможи, дай зробити номер!”.

І вона запропонувала зробити номер так, ніби ми підглядаємо крізь візерунки різних вікон на сцену, але не можемо на 100% стати її частиною.

Подивитися виконання пісні ARAFAT DAĞINDAN в Національній опері України у супроводі Національного оркестру, диригент Володимир Сіренко

До слова, дата презентації live-версії пісні сьогодні обрана не просто так, адже саме цього тижня відбувається хадж на гору Арафат, а також друге найбільше  свято ісламу Курбан-байрам. 

Нагадаємо, сольний альбом QIRIM (“Крим”) співачки Jamala це збірка з 14 традиційних кримськотатарських пісень, кожна з яких була віднайдена виконавицею в різних куточках півострова. Презентація альбому QIRIM відбулася у Національній опері України у Києві 5 травня, а також у Ліверпулі 11 травня спільно з BBC Philharmonic Orchestra. З історією кожної пісні, а також оригінальним текстом та його перекладом можна ознайомитись на інтерактивному сайті, присвяченому QIRIM.