Найдовший в історії української музики відеокліп: JAMALA зняла відео на пісню з альбому QIRIM
Після отримання Шевченківської премії, JAMALA представляє першу відео роботу на одну з пісень альбому QIRIM — ARAFAT DAĞINDAN. І саме в цій роботі, артистка вперше ділиться своїми архівними відео з Криму в оточенні найрідніших людей.
“Це, без перебільшення, одна з найкращих, найкрасивіших і найвіртуозніших пісень не тільки з альбому QIRIM, а й серед усіх пісень світу, які я чула за все своє життя. Це вперше, саме ця старовинна пісня, звучить таким складом, і головна складність її у відсутності фіксованого ритму, бо кожне оспівування слова має вільний рух ніби мереживо навколо однієї ноти. Однак, цю пісню ми могли б і не почути. Коли ми записували альбом QIRIM, я залишила цю пісню чи не наостанок. Починаємо запис. Раптом обладнання вимикається вперше за три дні роботи. Музиканти схвильовано кажуть, що зіграти її неможливо, запитують: “Джа, про що це? Ця пісня просто зривається з землі”. Навіть зйомки кліпу нам давалися нелегко і були певні перешкоди. Але нарешті я щаслива, що ви можете не тільки почути, а й побачити відео на цю пісню, яке, на мою думку, таке ж сильне за своїм змістом та символами, як і сама пісня”, — говорить JAMALA.
Примітно, що за своєю тривалістю це перший в історії української музики відеокліп на пісню на 6:28 хвилин. Над його створенням працював український режисер Герман Нєнов, який прославився своєю роботою креативного директора на “Євробаченні-2023” у Ліверпулі. За його словами, створення відеороботи для “ARAFAT DAĞINDAN” було “ще тим особистим викликом” для нього.
“Важливо було втримати увагу глядача… відео мало бути таким же сильним за змістом, як і сама пісня, і таким же сильним як і сама музика…”, — говорить режисер відео Герман Нєнов.
Вся відео робота сповнена багатьох символів, до прикладу паломництво (кадри у пустелі) — це і паломництво на гору, у буквальному сенсі слова, бо цьому і присвячена пісня, а також це символізує кримськотатарський народ, який постійно шукає своє місце, бо його знову виганяють з рідного дому.
“Це дуже багатошарова робота — і з погляду символізму, і з погляду режисерських акцентів. Кожен кадр, і навіть переходи між кадрами, можна розбирати з погляду різних меседжів і символів. Фактично дія кліпу розгортається у трьох паралельних лініях — лінія паломництва цілого народу, лінія паломництва кожної окремої душі та лінія сходів чистоти, так звана лінія вибору, перед якою рано чи пізно опиняється кожна людина. У цьому кліпі також є дуже багато відсилок до історії кримськотатарського народу, до особистої історії Джамали. Є посилання на роботи, які були пов’язані з легендарною піснею 1944. Для мене це не кліп, а масштабна арт-робота, яку я рекомендую дивитися щонайменше тричі, оскільки з першого разу зрозуміти всю багатошаровість символів, мені здається, буде неможливо. Дуже вдячний Джамалі за те, що вона довірила мені не просто кліп, а таку важливу роботу!”, — говорить Герман Нєнов.
За словами режисера, у кліпі “ARAFAT DAĞINDAN” також є декілька відсилок до пісні “1944”.
“Слова “Коли приходять чужинці у твій дім, вбивають вас усіх і кажуть “Ми не винні” наштовхнули мене до сцени зі зрубаними деревами. До речі, і в кліпі на “1944” була ця сцена з деревом, яке проростає, воно і надихнуло мене саме на ідею з тінями від зрубаних дерев. Де пеньки — це символ зрізаного покоління кримських татар, коли вони були вимушені емігрувати по світу, як через депортацію у 1944 році, так і зараз історія повторюється. Тіні, які проростають за допомогою графіки від цих зрізаних пеньків, означають що ці дерева могли б вирости, але цього ніколи не станеться. JAMALA тут постає монументальним образом, вона попри все продовжує триматися коріння і нести пам’ять про свій народ, як воїн”, — говорить режисер.
Зйомка відео на ARAFAT DAĞINDAN тривала добу, що для JAMALA, яка тільки три місяці тому народила третього сина, стало ще тим випробуванням.
“По-перше, зізнаюся, фізично для мене це було ну дуже складно витримати такий шалений ритм, враховуючи кількість нічних повітряних тривог, а також малюка на руках, що роблять повноцінний сон для мене найбільшою мрією)) По-друге, я на грудному вигодовуванні, і потрібно було вчасно встигати у коротких перервах між зміною сцен та переодяганням погодувати Аліма. Все ж, неймовірна підтримка мого чоловіка Бекіра, команди та складена і чітка робота всієї знімальної групи на чолі з Германом Нєновим зробили можливим, щоб зйомка відбулася. І сьогодні я дійсно щаслива, і не знаю, правда, де знайшла у собі сили, але ми відзняли цю особливу відеороботу, яку ви можете оцінити вже сьогодні”, — говорить артистка.
Автор костюмів для відео JAMALA є стиліст Юрій Жуйков, який вже не вперше створює сценічні образи та вбрання артистки. Спеціально для ARAFAT DAĞINDAN він розробив три різних образи, де перший — продовжує тему стилю всього альбому QIRIM та виконаний у такій же колірній гаммі. Другий образ — зі своєрідними щитами у сцені “Болі та руйнування”. Цей образ є втіленням JAMALA воїна, яка стоїть та захищає свій народ та його історію, навіть якщо все руйнується. Третій образ, білий — сповнений руху, сповнений чистоти та очищення.
Над постановкою рухів JAMALA та акторів для відео ARAFAT DAĞINDAN працювала хореограф Альона Ткаченко, відома своїми постановками для проєкту “Танці з зірками” телеканалу “1+1”, та танцювальних проєктів у Грузії.
Зйомка відео ARAFAT DAĞINDAN відбулася за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, і за підтримки Посольства Німеччини в Україні.
___________________________________________________________________________
Нагадаємо, QIRIM — це альбом кримськотатарської музики з позачасовим симфонічним звучанням. Альбом відновлює пам’ять цілого народу через мелодії, історії та голоси. Наче пазл, 14 унікальних старовинних пісень альбому збирають Кримський півострів і представляють його різні регіони. Завдяки своєму сильному та віртуозному голосу Джамала розкриває раніше невідомі, переписані чи забуті історії. Музичні критики вже назвали QIRIM культурно-громадянським маніфестом. Слухаючи його, відчуваєш, що танцюєш і плачеш одночасно. Це захоплююча подорож світом кримськотатарської культури. Презентація альбому QIRIM відбулася у Національній опері України у Києві 5 травня, 2023 року, а також у Ліверпулі 11 травня спільно з BBC Philharmonic Orchestra.
Зараз QIRIM входить до ТОП-20 найкращих альбомів європейського музичного чарту. Про нього говорили та писали провідні світові ЗМІ в Японії та Канаді, зокрема BBC Music, The world, SKY NEWS та CNN. Він об’їздив понад 15 країн, де зараз активно звучить на радіо. Альбом отримав спеціальні нагороди в Україні, зокрема найвищу державну нагороду в номінації «Музичне мистецтво» – Шевченківську премію. За версією популярного європейського онлайн-журналу Beehype, QIRIM також став альбомом 2023 року серед музикантів з понад 80 країн.
ARAFAT DAĞINDAN – це містична старовинна народна пісня з міста Акмесжит (Сімферополь), одна з небагатьох на релігійну тематику. Пісня загадкова, але водночас дуже цікава за своїм сюжетом. Історія про те, як чоловік піднімається на гору Арафат, яка знаходиться у безводній пустельній долині недалеко від Священної Мекки, а після повернення з паломництва отримує почесне звання хаджі.
JAMALA – українська співачка та авторка пісень, переможниця пісенного конкурсу Євробачення 2016, володарка премії WIBA World Award, одна з найпопулярніших інфлюенсерів 2022 року та одна з ТОП-3 найпопулярніших світових виконавців у плейлисті Spotify Equal 2023. Вона одна з тих співачок, чий голос чує весь світ.