Представники музичної індустрії прогнозують вибух ринку
Представники музичної індустрії України вимагають від Мінекономіки виконання їх обов’язків згідно законодавства.
18 березня на базі Комітету з питань економічного розвитку ВРУ відбувся круглий стіл «Розбудова ринку авторських прав в Україні: сучасні виклики захисту прав авторів». Його організатором виступила Всеукраїнська профспілка працівників музичної індустрії. Це вперше в історії музичної індустрії України Комітет економічного розвитку організував розгляд ключових проблем ринку.
Зі сторони представників музичної індустрії взяли участь: Руслана Лижичко, Оля Полякова, Вадим Красноокий, Олег Винник, Валерій Харчишин, Олег Скрипка, Тарас Тополя, Jerry Heil, представники Tayanna, Макса Барських, представник гурту «Бумбокс», представники Тіни Кароль, лейбла Masterskaya Івана Дорна, Ірини Білик, Jamala, Наталія Валевська, Дмитро Сисоєв, інші українські автори й артисти.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха відкрив захід, до якого долучилися народні депутати: Рущишин Ярослав, Задорожній Микола, Буймістер Людмила, Санченко Олександр та представник Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Олексій Арданов.
(!) На жаль, захід не відвідали представники Міністерства культури та інформаційної політики (!)
Спершу до присутніх звернулась співачка Руслана Лижичко, президентка спілки «Автори та видавці»:
«Говорячи про захист авторських прав, окремо хочу виділити питання «телефонного права», приватного копіювання за допомогою гаджетів. Видатки з компаній-виробників гаджетів також мають збиратись — все повинно бути прозоро. «Кулуарні рішення» неприпустимі.»
Після цього учасники круглого столу обговорили акредитацію організацій колективного управління, і той факт, що міністр економіки досі не підписав наказ, що заблокувало ринок. Через це з 01.01.21 року всі правовласники в Україні не можуть отримувати винагороду за використання їхніх творів.
Доповідачі круглого столу висловили бачення ситуації, що склалась сьогодні навколо ринку авторського права.
Ганна Степаненко, заступниця голови Всеукраїнської профспілки працівників музичної індустрії:
«Ми маємо репутацію країни, в якій систематично порушуються права авторів. Новий закон про авторські/суміжні права мав би реформувати цю систему. Але багато чого залежить не від закону, а конкретних дій профільного міністерства.»
Валерій Харчишин, гендиректор ГО «УААСП»:
«Всім учасникам процесу так чи інакше треба об’єднатись. Для ГО «УААСП» найважливіше — збереження та дотримання міжнародних угод, які є в складі умов про асоціацію з ЄС. Збір та розподіл коштів за використання іноземних творів».
Тарас Тополя, гурт «Антитіла»:
«ГО «УААСП» не погоджується з рішенням комісії про акредитацію, а не оскаржує його в суді тому, що доки наказ про акредитацію не підписаний міністром, немає чого оскаржувати. Міністр правильно робить, що не підписує, оскільки ми бачили порушення.»
Мар’яна Вороніна, керівник компанії «Бест Мьюзік»:
«Закликаю Міністерство економіки завершити акредитацію. У свою чергу організації, що перемогли в конкурсі, проведеному 17.12 2020 року, готові до безпрецедентної відкритості й співпраці з усіма авторами, видавцями та організаціями.»
Вадим Красноокий, лідер гурту Mad Heads:
“Моя пропозиція для прозорого розподілу коштів за використання творів авторського права: автоматизація процесів. Для цього встановлюється спеціальне програмне забезпечення із базами українських та зарубіжних творів, мінімізується ручний підрахунок та зловживання.»
Олександр Нікін, генеральний директор ГС «Організація колективного управління авторськими і суміжними правами»:
За 2020-й виплати у сфері авторського права виросли на 121%. У 2021-му мали б бути виплати авторам у розмірі десятків мільйонів гривень, але вони не можуть бути здійснені. Якщо ми не вирішимо це питання найближчим часом, почнеться справжній соціальний вибух, оскільки люди залишаться без виплат, враховуючи відсутність концертів. Що ми маємо казати авторам, які не отримали кошти: йдіть до міністра економіки під двері?
Ярослав Рущишин зазначив, що Комітет економічного розвитку ВРУ звернеться до міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства із відповідним зверненням. Присутні учасники музичної індустрії заявили, що вони очікують виконання закону та розблокування їхньої роботи.
Підсумовуючи, учасники круглого столу погодились, що ринок має об’єднуватись, мають бути представлені всі сторони музичної індустрії. На фоні загальної кризи та відсутності концертів заблокування виплати роялті спричинить загострення ситуації, яка може вибухнути: як медійно, так і в суспільній площині.
Як впевнились всі учасники, діалог можливий і пошук спільного рішення триватиме: створення робочої групи, що допоможе регулювати відносини між правовласниками, артистами та державою. Але спершу — і це є першочерговою задачею з боку влади — має бути дотриманий закон і завершений процес акредитації.