Qirim. Персональна виставка Сергія Бурбело у Львові

Qirim. Персональна виставка Сергія Бурбело у Львові

18 травня 2025 року о 14:00 у Львівському музеї історії релігії відбудеться презентація проєкту Сергія Бурбело під назвою «Qirim». 

«Qirim» – це чергова частина культурологічного проєкту автора Сергія Бурбело, що пройшов кілька етапів трансформації та кожного разу поповнюється новими творами. Цього разу можна буде побачити та почути картини з інтегрованими текстами кримськотатарських пісень з музичного альбому Джамали “Qirim”, що продовжать серію з 40 вже існуючих картин однойменного культурологічного проєкту “Qirim”, який було розпочато 2013 року.

Qirim. Персональна виставка Сергія Бурбело у Львові

Про проєкт

Проєкт почав створюватися в січні 2013 року, тобто за рік до окупації Криму, коли вже було відчуття, що ось-ось має щось статися… Формувався під враженням від постійних мандрівок півостровом та вивчення історії. Особливо вразила трагічна сторінка депортації кримських татар у 1944 році. З самого початку було ухвалено рішення в назвах картин використовувати топоніми, аби дати зрозуміти глядачам, що тут не було й не має бути ні «русского духа», ні «русского мира». Інакше буде біда. Так і сталося…

Починаючи з 2014, головною метою проєкту було постійне привернення уваги до існуючої проблеми окупованого Криму й утисків корінного народу з багатою історією. Кримські татари знов стикаються з тим самим ворогом, який спустошував їхні домівки у 1944. З 2022 року, початком повномасштабної війни, проєкт набуває нових сенсів. Порожні фортеці, храми та печерні міста з символу депортації корінних народів перетворюється на щось більше, на те, що сьогодні творить росія. Печерні міста Криму формувалися століттями, а зараз росія перетворює сучасні українські міста на печерні за кілька тижнів чи місяців. Проблема трансформувалася й стала більшою. Розстріли, катування, зґвалтування цивільного населення… Вивезення українських дітей – це та сама депортація, на яку відреагував світ. Історія повторюється, особливо якщо Зло залишається непокараним. Вже стає зрозумілим, що з Криму все почалося й ним має закінчитися ця війна.

Про автора

Бурбело Сергій Володимирович. Художник, архітектор-дизайнер, арт-менеджер, військовослужбовець ЗСУ.

Народився 1 жовтня 1985 року в м. Дніпро.

2006 року закінчив з відзнакою Дніпропетровський державний театрально-художній коледж за спеціальністю «Живопис». Дипломна робота “Симфонія” знаходиться в постійній експозиції в холі Дніпровської філармонії.

2012 року закінчив з відзнакою архітектурний факультет Придніпровської державної академії будівництва та архітектури за спеціальністю «Дизайнер архітектурного середовища».

З 2013 року – директор Музею українського живопису в м. Дніпро

З 2014 року – член Національної спілки художників України.

З 2021 року – член художньої ради при міському голові Дніпра.

3 2024 року – заступник директора з розвитку та маркетингу Дніпровського художнього музею

З 2025 – військовослужбовець ЗСУ

Учасник понад 60 художніх виставок з 2005 року.

Персональні виставки:

  • “Qirim. Крим” в Музеї українського живопису в Дніпрі, 2015.
  • Дніпровському художньому музеї, 2017.
  • Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе в Києві, 2017.
  • Музеї українського живопису в Дніпрі, 2019
  • Кіровоградському художньому музеї, 2019.
  • Генеральному консульстві України в Гамбурзі, 2022.
  • Дніпровському художньому музеї, 2023.
  • Тюрінгському державному парламенті. Ерфурт, 2024.
  • Національному музей декоративного мистецтва України. Київ, 2024 (за підтримки УКФ).
  • Галерея Weserpark. Бремен, 2024.
  • Дніпровському художньому музеї, 2024 (за підтримки УКФ).
  • Галерея HOF. Лілієнталь, 2025

Твори знаходяться в музейних та приватних колекціях в Україні, Туреччині, США, Німеччині.

Qirim. Персональна виставка Сергія Бурбело у Львові

Ще про проєкт

Робота над культурологічним проєктом Qirim розпочалася ще 1 січня 2013 року, тобто більш ніж за рік до окупації Криму зі створення серії нічних пейзажів з відомих локацій та древніх пам’яток за етюдами, виконаними в численних походах. На полотнах — Крим, втілений у монументальних узагальнених образах. Той Крим, до якого хочеться повернутися, який ось ніби зовсім поруч, у межах досяжності. Смисловий акцент на себе тут перебирають назви творів, означені питомими топонімами. Таким чином, наголос падає на значення участі того чи іншого народу у зведенні Криму, який ми зараз називаємо давнім, величним, культурно розмаїтим.

Відтак після анексії українського півострова росією 2014 року й перших представлень авторських напрацювань проєкт про оповитий темрявою і спустошеністю Крим все частіше називають деякою мірою пророчим. Він набуває інших сенсів. Подальші експозиції проєкту стають своєрідним щирим жестом солідарності та моральної підтримки представникам корінних народів Криму. Уважний глядач навіть по публікаціях в інтернеті та чисельних інтерв’ю зможе побачити, що за роки експонування проєкт ніколи не повторювався. Постійно додавалися нові роботи, інсталяції, презентації з театром ґЕРЦЬ, особливе оформлення й атмосфера. Змінювалися й сюжети картин – то заглиблювалися в лабіринти печерних міст, то ставали більш абстрактними, але завжди зберігали дух півострова.

Презентації проєкту «Qirim» – суто мистецького за контентом – нагадування спільноті про незаконну анексію Криму, утиски корінного кримськотатарського населення і загрозу знищення давніх культурних пам‘яток, залишених корінними народами півострова.