«Семафори» — Жадан і Гуржи записали альбом про дороги, що нас об‘єднують

«Семафори» — Жадан і Гуржи записали альбом про дороги, що нас об‘єднують

Всі пов’язані шляхом, всі пов’язані домом. «Семафори» — новий альбом Сергія Жадана та Юрія Гуржи — вийшов на всіх музичних платформах. Присвячений він українцям, які втратили дім або змушені були переїхати внаслідок російської агресії. У січні автори представлять альбом та кліп до пісні «Перевізник» у Києві.

«Ніхто не загубиться. Всі повернуться» — одне з гасел альбому. «Семафори» — 13 історій про людей, позбавлених точки рівноваги, зірваних із місця й змушених будувати нове життя. Дорога тут — не лише вимушений шлях порятунку, але й можливість повернення. Ключові образи цієї лірики — подорож, пересадка, вокзали, потяги, семафори, причали, порти. Але головними тут залишаються люди — обличчя та голоси подорожніх, їхні історії, маршрути, надії, страхи та сподівання.

Це третій спільний альбом Жадана та Гуржи. Попередні — «Фокстроти» на тексти класиків української поезії та SKOVORODANCE спільно з Харківським Літературним Музеєм у стилі реґґі на слова Григорія Сковороди. 

У альбомі Сергій Жадан та Юрій Гуржи відкривають для себе нову музичну територію, де панують електрооргани, натхненні саундтреками Морріконе, Ґензбура і Ваньє кінця 1960-их, а також гітари, нагадуючи своїм звучанням ранній рок-н-рол і серф. На «Семафорах» зустрічаються госпел, рокабілі і навіть соул, поруч із якими іноді можна впізнати ремінісценції пісень Леонарда Коена та Ніка Кейва.

Сергій Жадан

«Семафори — насправді це альбом духовної музики. Якщо уявити церкву, яку заснували дуже скептичні люди — там би лунала така музика.

Головний герой цього альбому — людина, яка має ключі від дверей, про існування яких мало хто здогадується. Час від часу виводить крізь ці двері тих, хто заблукав. Іноді випускає назад тих, кому тут незатишно.

Хор в цьому альбомі створює ефект вагомості і незворотності багатьох очевидних речей. Це багатоголосся доволі точно передає нашу сьогоднішню мову, коли будь-яка розмова нагадує передусім акапельний спів.

Разом із тим, хор — це про єднання, про вибрану спільнотою інтонацію, про ноту, яка тримає всіх разом.

Безперечно, цей альбом — нагадування про те, що кожною дорогою можна не лише піти, але і повернутися. Дороги було створено, аби нагадувати нам про умовність простору і важливість пам‘яті. Семафори — теж про це».

Юрій Гуржи

«Семафори» — це жива музика: живі барабани, гітари, пульсуючий електроорган, елегантний струнний квартет і екстатичні хори. Це пісні надії та віри, вони про сьогодення і про вічне. І в них є і радість, і біль, які неможливі одне без одного.

Кожен наш спільний із Сергієм альбом не був схожий на попередній. Цього разу тексти писав уже сам Сергій. І музика, що органічно пасувала до перших альбомів на слова поетів 1920-тих та Сковороди, здавалася вже неактуальною, вона з ними не резонувала.

Маю зізнатися — в процесі роботи я не мав чіткої картини, куди ми прямуємо. Але коли наш потяг вже наближався до кінцевої, раптом усвідомив — ми створили сучасний госпел. Електричний, еклектичний, пронизливий, відчайдушний новий український госпел.

Обкладинкою альбому став фрагмент картини «Вокзал для всіх» культового львівського художника Юрка Коха.

Продюсерка проєкту — Варя Чорна, директорка Благодійного фонду Сергія Жадана.

Багатоголосся — головна характеристика «Семафорів». До його запису залучені понад 30 музикантів віком від 8 до 50 років. Тексти і вокал — Сергій Жадан. Юрій Гуржи став не лише композитором альбому, але й записував вокальні партії, а також гітари та електроорган. В альбомі можна почути вокал Галини Печеніжської, Олександра Ремеза, Олени Григор’євої та Всеволода Кожемяка. 

Роботу над записом вели у Харкові, Тернополі та Берліні, де мешкає Юрій Гуржи. Над «Семафорами» працювали музиканти Лесик Омодада, Максим Мацегорін, Міра Шулак, Сергій (Фленжер) Кондратьєв, Олександр Раєв та струнний квартет «Камерна Оркестра Тарнопіль» під керівництвом Андрія Аркуші. Посилюють це багатоголосся два хори — Хор Одиноких Сердець Cержанта Пеппера (ХОССП) та Хор дитячої академії естрадного мистецтва «Kindermix show». 

На одну з пісень альбому «Перевізник» вже зняли кліп. Режисер — Rodion Mos, а головного героя зіграв Олег Шульга, відомий за фільмом «Позивний “Бандерас”». Місцем дії став Харківський залізничний вокзал, який на початку повномасштабного військового вторгнення рф став прихистком і транзитним пунктом для багатьох українців.

За даними Міністерства соцполітики, офіційно в Україні понад 4,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб. Понад 6,7 мільйона українців перебувають за кордоном — згідно з даними ООН. Понад 4 мільйони українців утратили житло. Наразі переселеними є четверта частина населення України.