Від Маріуполя до Нідерландів: історія «Боривітра» від Banduragirl

Від Маріуполя до Нідерландів: історія «Боривітра» Banduragirl

11 липня Анастасія Войтюк, вона ж Banduragirl презентує нову композицію «Боривітер»

Трек створений на старосвітській бандурі та звертається до слухача із трьома важливими посланнями:

 • перший куплет — як ніжна колискова;

 • другий — як оберіг і застереження: про пильність і внутрішню силу;

 • третій — про спільне людське бажання жити, співати, танцювати й водночас не мовчати про війну.

Трек написаний у стилі інді-поп-фольку. В Україні фольк досі часто сприймається лише як відтворення народних пісень. Але у світі, зокрема у Великій Британії, фольк-пісня — це сучасна авторська пісня в стилістиці народної музики свого регіону. 

Боривітер — це смілива пташка, що летить просто до лінії активних бойових дій, аби хоча б на мить зняти тягар з плечей військових. Образ сокола в пісні не випадковий — у тризубі України можна побачити саме цього птаха, що стрімко летить вниз. Боривітер — це також відсилання до мозаїки Алли Горської «Боривітер». Вона частково зруйнована в окупованому Маріуполі, але нещодавно відновлений у форматі точної копії. Саме цей символізм з дивовижною точністю збігся в часі з виходом пісні.

Пісня була написана та записана у Нідерландах під час міжнародної арт-резиденції Playground, у відомому музичному хабі De Basis. У просторі, створеному на базі легендарного концертного залу, де свого часу виступали Nirvana, Radiohead та інші світові артисти.

Протягом 50 днів Анастасія працювала в студіях The Basis, де і народилась ця композиція. Разом із продюсеркою Софією Драх (Утрехт) їм вдалося створити звучання, у якому зберігається дихання інструменту, навіть попри сучасну фактурність і свіжий саунд.

Цікавий факт:  усі музичні партії у пісні виконані на старосвітській бандурі — і бас, і мелодія, і навіть перкусійна основа. Окрім невеликої клавішної лінії та басу в фіналі, це повністю «живий» інструмент.

«Ми старалися зберегти легкість і польотність. І, здається, нам це вдалося. Вже багато військових слухали цю пісню і казали, що вона дарує змогу на кілька хвилин заглибитися в себе. Помедитувати, відчути себе у безпеці», – розповідає Banduragirl.

Пісня присвячена друзям-військовим Анастасії, а також усім людям, які зараз віддають своє здоров’я, свій час, і, на жаль, дуже часто — своє життя, аби нас захищати. 

Чим займалась Banduragirl до випуску синглу Боривітер?

Анастасія Войтюк вже багато років є лідеркою гурту Troye Zillia, що працює в стилі folk fusion та має у своєму доробку чотири студійні альбоми. Останній з них — «ENDORФINY» — потрапив до лонгліста музичної премії Aprize від Радіо Аристократи у номінації «Найкращий український музичний реліз року».

З концертами Анастасія побувала у понад 20 країнах світу, показуючи українську музику на міжнародних сценах. Разом із гуртом Troye Zillia і самостійно вона представляла Україну на таких відомих світових подіях, як WOMEX, Budapest Ritmo, English Folk Expo, Globaltica та багатьох інших фестивалях.

До повномасштабної війни вона також започаткувала та проводила один із найбільших в Україні фестивалів сучасної бандури — Lviv Bandur Fest. Разом із колегою Михайлом Голобородьком створила мобільний додаток Bandura App, на якому вже «зіграв увесь світ» — у застосунку представлено шість українських традиційних інструментів.

Від початку повномасштабного вторгнення Анастасія призупинила свою діяльність як менеджерка культурних та освітніх проєктів. Повністю зосередилася на музиці: грі на бандурі, благодійних концертах та волонтерстві.

Уже півтора року артистка співпрацює з Культурним Десантом — ініціативою, яка організовує виступи у прифронтових містах. За цей час Анастасія неодноразово виступала на Харківщині, Донеччині та Запорізькому напрямку, підтримуючи наших захисників і місцеві громади.

З початку 2024 року дівчина також запустила благодійну програму «Бандура для дітей», у межах якої вже зібрано близько 500 000 грн. За ці кошти було закуплено та відремонтовано 20 бандур та аксесуарів для них, які передані дітям та молоді у Львівській та Вінницькій областях.

«Моя мрія — щоб бандура була в кожному домі, щоб кожен українець хоча б раз у житті спробував на ній зіграти», – каже Banduragirl.

Підтримати ініціативу 
Минулого року Анастасія випустила сингл «Скоро я повернусь» на слова поетки Вікторії Амеліної, на який також зняла кліп з історіями переселення.