Концерт для України (Koncert pre Ukrajinu) цієї неділі у Братиславі

Концерт для України (Koncert pre Ukrajinu) цієї неділі у Братиславі

Більш ніж через рік після того, як Україна зазнала військового нападу, у неділю, 26 лютого, у Братиславі відбудеться Концерт для України. Він організований фестивалем “Pohoda” і хоче висловити разом з широкою громадськістю солідарність і підтримку нашим східними сусідами. Водночас фестиваль  хоче підтримати українських артистів, які мають обмежені можливості виступати у рідній країні. Цього року на Концерті для України візьмуть участь виключно українські виконавці –  хор з Харкова та гурти Zapaska і Druga Rika. Концерт для України розпочнеться о 17:00 на Головній площі в Братиславі й вхід для публіки безкоштовний.

Концерт для України відкриє хор Харківського національного академічного театру, опери та балету. З початку російської агресії Харків став містом на лінії фронту, яке щодня піддавалося бомбардуванням. Тому цей найстаріший український колектив є розділений. Ті, хто залишився в Харкові,   виступають в зенітних укриттях і на невеликих концертних майданчиках. Але основна частина колективу  разом з сім’ями живе в Габчіково в  Словаччині, звідки вони подорожують по всій Європі та виступають в рамках туру під назвою “Європейський шлях”. Їхня мета – закликати громадян ЄС об’єднати підтримку України та забезпечити презентацію та визнання своєї країни на культурній мапі світу. Станом на квітень 2022 року вони вже зіграли таким чином майже триста концертів.

Крім них, не тільки словацькій публіці, але ай  українкам  і українцям, які проживають в нашій країні, буде представлена легендарна рок-група Druga Rika (Друга ріка). Цей український гурт, з успіхом працює на сцені вже 27 років не тільки на батьківщині, ай за кордоном, а серед їхніх шанувальників – Дейв Гаан з Depeche Mode. Їхня пісня  “Чи ти почув”, яка була написана і присвячена минулого року  українським заручникам на заводі “Азовсталь” і всім  постраждалим жителям Маріуполя, який став символом зруйнованих міст України, також мала міжнародне визнання.

На концерті для України  також виступить відомий інді-фолк дует Zapaska. До нього приєднуються  Яна Шпачинська та Павло Нечитайло, які також  партнерами й в особистому житті.  Обидва повинні були виступити на торішньому концерті, але Павло  був мобілізований і захищав свою країну.  Гурт Zapaska також відомий багатьом  словакам, оскільки  випустив два альбоми у словацькому видавництві Sun Records, виступив  в  багатьох словацьких клубах і у 2015 році  на фестивалі “Pohoda”, куди повернеться в цьому році. 

Концерт для України – один з інших спільних заходів організаторів фестивалю “Pohoda” та  міжнародної ініціативи Music Saves Ukraine, яка особливо допомогла з  програмою та бронюванням українських гуртів на цей концерт.  Фестиваль “Pohoda” підтримує цю ініціативу з моменту її заснування і результатом цієї співпраці буде, наприклад, більший акцент на артистах з України безпосередньо на найбільшому словацькому фестивалі. Завдяки цьому в аеропорту Тренчин в липні виступлять кілька українських виконавців, таких  як Аліна Паш, Dakh Daughters, Kurs Valüt, Ragapop, UA TRIBE, а також вже згаданий дует Zapaska.

Концерт для України – це ще одна спільна діяльність організаторів фестивалю  Pohoda та міжнародної ініціативи Music Saves Ukraine. Фестиваль “Pohoda” підтримує цю ініціативу з моменту її заснування і результатом цієї співпраці є особливо більший акцент на презентації творчості громадян  України в Словаччині.

“Музиканти з України викликають захоплення, сцена там чудова. Вони багато роблять для своєї країни, деякі обміняли інструменти на зброю, ті, хто вміє грати, поширюють меседж боротьби за свободу і допомагають, як можуть. Саме тому цього року на Концерті для України виступлять лише колективи з України. Вірю, що багато людей прийде на концерт, щоб висловити свою солідарність з Україною”, – каже організатор концерту та директор фестивалю “Pohoda” Міхал Кашчак.

Його слова доповнює  представник Music Saves UA Влад Яремчук:

“Люди фестивалю “Pohoda” – одні з наших найближчих друзів. Вони підтримують Україну з 2014 року і їхня підтримка зростає з кожним роком. Рік тому вони одними з перших звернулися до нас і відреагували на вторгнення, організувавши велику благодійну акцію. У грудні Міхал Кащак особисто відвідав нас в Україні і зміг на власні очі побачити наслідки війни. Ми надзвичайно вдячні їм за постійну підтримку та за організацію такого важливого заходу, присвяченого річниці тотального вторгнення в Україну, який забезпечить, щоб українські голоси були почуті по всій Словаччині”.

Захід відбувся за підтримки: Братиславського культурно-інформаційного центру, JTI Словацька Республіка, Фонду SPP, Фонду ESET, Представництва Європейської Комісії у Словаччині та Громадського об’єднання #accacelife.