Премія Women in Arts: презентація маніфесту від MEGOGO LIVE та думки номінанток про гендерні стереотипи в музиці

Премія Women in Arts: презентація маніфесту від MEGOGO LIVE та думки номінанток про гендерні стереотипи в музиці

7 березня ООН Жінки в Україні та Український Інститут назвали імена переможниць премії Women in Arts. The Resistance. Цього року формат премії був особливим, адже зосереджується на темі мистецтва в часи повномасштабної війни, а особливо — на музиці.

Спеціально до премії спільно з організаторами MEGOGO LIVE представили жіночий маніфест “Ти є велика сила” за участі популярних українських виконавиць Саші Кольцової (“Крихітка”), ROXOLANA, Олени Карась (“Тонка“) та Марини Круть. Остання стала номінанткою в категорії “Жінки в музиці” разом із Людмилою Монастирською, Джамалою та Аллою Загайкевич.

Ексклюзивно для “МУЗВАР” учасниці премії розкажуть чи стикалися вони з гендерними стереотипами в професії та, що допомагає їм знаходити сили творити під час повномасштабної війни.

Як вважаєте, чи дотримано баланс рівності в музичній індустрії? Чи часто вам доводилося стикатися з гендерними стереотипами у професії?  

“В сучасній музиці — особливо електроакустичній — досі існує кілька “гендерних стереотипів” на кшталт того, що дівчата слабші в освоєнні комп’ютерних програм, синтезі звуку, взагалі в роботі з електронними засобами. З подібними гендерними стереотипами стикатися доводилося часто, завжди намагаюся підтримати молодих композиторок, що тільки починають займатися електроакустичною музикою“.

Так ситуацію в сучасній музиці описує лауреатка номінації “Жінки в музиці” Алла Загайкевич. А щодо настроїв на оперній сцені своїми спостереженнями поділилася Людмила Монастирська: 

“З гендерними стереотипами не стикаюся. У Європі намагаються бути толерантними: запрошують в оперні постановки як жінок, так і чоловіків…

А як щодо номінації Women in Arts? Наскільки увага та відзнака вашої творчості впливає на продуктивність?  

“Завжди приємно, коли відзначають мою творчість, і я дуже пишаюсь усіма своїми Державними нагородами. Але разом із тим я у своїй професії — за покликом душі й серця, і аж ніяк не для нагород“,— говорить пані Людмила.

Пані Алла додає, що хоча в Україні лише вузьке коло однодумців помічає її нагороди, на продуктивність все ж подібні премії впливають: 

“Це однозначно розширює середовище професійного спілкування, коло творчих контактів, розкриває можливості власної реалізації в нових проєктах”.

Наскільки вам довелося проявити внутрішню, а можливо й зовнішню силу з початку повномасштабного вторгнення? Як бути митцем у країні, де йде війна?

“З часу повномасштабного вторгнення найбільший виклик — чітке відстоювання позиції української музики як у світі, так і в Україні. Показова ситуація: боротьба за перейменування Національної музичної академії імені П. Чайковського в Києві. Тема “музика поза політикою” чомусь дуже актуальна саме для “академічного” середовища”.

Так про атмосферу в музичному середовищі розповідає Алла Загайкевич. Але загалом головний принцип творчості під час війни коротко та влучно описує Людмила Монастирська:

“Без сили духу нікуди! Це наше право не тільки на роботу, а й на життя!“.

Аби наголосити на важливості внеску жінок у всі сфери нашого життя, зокрема в культуру, на премії MEGOGO LIVE презентував маніфест “Ти є велика сила”. 

Музичним продюсером маніфесту виступив музикант Ярослав Татарченко, відомий за участю в гурті “Тонка” та сольним електронним проєктом Bunht. За ідею, відеопродакшн та промо відповідала команда каналу MEGOGO LIVE. 

У відеороботі також взяли участь номінантки цьогорічної премії: Алевтина Кахідзе, Альбіна Ялоза, Вікторія Амеліна, Галина Крук, Лізавета Герман, Любов Якимчук, Ніна Захоженко та Оксана Черкашина.