Розмова з Ivan NAVI про альбом «Re:Yaremchuk» та вплив Назарія на українську культуру
Після перегляду фільму «Яремчук: Незрівнянний світ краси» починаєш усвідомлювати масштаб феномену ВІА «Смерічка», згадуєш про велич Назарія Яремчука, дізнаєшся імена інших композиторів, музикантів, культурних діячів, які боролися за життя української пісні та України в цілому в період СРСР.
Ми поговорили з Ivan NAVI про створення альбому «Re:Yaremchuk», в якому він взяв участь, та вплив Назарія на українську культуру.
Пісня «Квітка Розмарія» — одна з ваших улюблених з творчості Назарія Яремчука. Які сенси вона несе для вас? Які ще пісні Назарія чи ВІА «Смерічка» резонують з вами найсильніше?
Пісня “Квітка Розмарія” для мене — це, перш за все, про велике щастя зустріти кохання в житті й уміння його зберегти. Я обожнюю гори, тож вона в мене асоціюється з вершинами Карпат. Також у ній є ось цей фанківський дух — яскравий почерк Назарія Яремчука. Щодо інших пісень, то це точно “Стожари”. По суті, це перша пісня з репертуару Яремчука, яку я почув у юності й потім виконував на всіх вокальних конкурсах. Для мене вона — одна з найзнаковіших в українській музиці.
Як давно почався процес роботи над альбомом? Як проходив процес вибору пісень для запису альбому «Re:Yaremchuk»?
Ми працювали над піснею у 2021 році. Марія Яремчук, яка є продюсеркою альбому, запросила мене в проєкт і запропонувала виконати пісню “Квітка Розмарія”. Вона відчула метч, і я з радістю прийняв цю ідею, бо пісня мені дуже близька як по духу, так і по стилю. Саундпродюсером пісні став Андрій Лемішка.
Для мене було цікавим зробити переспів на пісню, яка, можливо, не була у всіх на вустах, як десятки добре знаних хітів цього легендарного артиста, але яка особисто мені звучить тією епохою внутрішньої свободи, молодості й музичного бунтарства в тяжких умовах для всієї української культури. Загалом цей проєкт є для мене дуже цінним, бо вважаю, що історія Назарія Яремчука — це унікальна історія артиста, який заклав фундамент популярної музики в Україні. Я виріс на його піснях, тому це ще й велика честь для мене особисто.
Якби ви могли охарактеризувати творчість Назарія Яремчука в п’яти словах, то які б ви обрали?
Любов, Україна, Карпати, свобода, сімʼя.
Фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» виконує дуже важливу місію — нагадування про культурну цінність митців минулого століття, які своїми силами зберігали українську пісню в буремні часи. Як, на вашу думку, ще можна популяризувати культурне надбання митців минулого століття?
Як на мене, то немає поділу на століття в таких питаннях. Вони не те що зберігали — вони творили нове, створювали те надбання, яке лягло в основу всієї української популярної музики. ВІА “Смерічка” захоплювали мільйони людей. Їхні пісні залишаються на устах уже 50 років. І такі проєкти як Re:Yaremchuk, як фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» відкривають, нагадують і популяризують цінність їхнього вкладу для нових поколінь. Марія Яремчук зробила колосальну роботу. Шкода, що всі ці роки медіа, які мають доступ до масової аудиторії, або взагалі не згадували про них, або часто ще й спотворювали образ, роблячи його меншовартісним, применшуючи реальний вклад, роблячи велике пересічним. Справді, єдина надія — на свідому молодь, яка змінить підхід та ставлення до здобутків у всіх культурних напрямках. Форматів є багато, але ті, хто робить такі формати, повинні мати як смак, так і щиро відчувати цінність. Також це мають робити, перш за все, на державному рівні.
Чому у Назарія можуть повчитися артисти-початківці?
Перш за все — відданості своїм цінностям, любові й відкритості до людей, які тебе оточують, шанувальників. Ну і, звісно, шаленої любові до своєї професії та музики, працелюбства.
Як ви думаєте, як так сталося, що з усіх виконавців того часу таку популярність має саме Назарій Яремчук? Багато хто і співав гарно, і дехто був з ним на одному рівні за популярністю тоді, але ім’я та пісні Яремчука чули, напевно, всі.
В одному з фільмів я почув дуже гарну фразу: “Мені було що сказати. Вважаю, що Назарій був настільки щирим і відвертим у тому, що він робив, що це не могло бути не поміченим. Йому, справді, було що сказати. І він цим ділився. Хтось харизматичний, хтось має гарний голос, хтось дуже багато працює, а в Назарія Яремчука було це все. Народна любов непідробна, а народна любов протягом 50 років від початку шаленої популярності чи 30 років після того, як артист пішов із життя — це феномен.”
Чи могли б ви порадити мініплейлист пісень, які б ви запропонували послухати в контексті творчості Н. Яремчука та дотичних митців?
- ВІА “Смерічка”. Обов’язково піти на фільм про Назарія Яремчука, якщо ще цього не зробили;
- Квітка Цісик залишила теж неймовірний спадок. Дуже раджу не лише послухати, але й прочитати її історію;
- Тріо Мареничі;
- А ще раджу підписатися на телеграм-канал “Плай” і відкрити для себе великий пласт української музики 70-х—80-х років.
Спілкувався: Товтин Михайло