Війна за ідентичність і втеча з полону:прем’єра кліпу BAH.ROMA на сингл “199,9”

Війна за ідентичність і втеча з полону:прем’єра кліпу BAH.ROMA на сингл “199,9”

Вийшов кліп на перший сингл “199,9” з майбутнього альбому BAH.ROMA (Роман Бахарєв), українського інді-артиста родом з Донбасу, який уже 9 років окуповано росією. Відео-рефлексію Романа на війну особливо оцінять прихильники фільмів арт-хаус.

Пісня є присвятою “мертвому” другу – товаришу з країни-окупанта, який підтримує жахливу війну. Назва апелює до знайомого у часи війни терміну “вантаж 200” (мертвий солдат), що для Романа символізує людей, які назавжди поховали себе в його пам’яті. На обкладинці треку – чорний поліетиленовий пакет.

“199,9” відображає особисту трансформацію музиканта, яка відбувалася роками війни і досягла піку у 2022. Він переосмислює власні зв’язки з росією – сімейні, творчі та соціальні – і демонструє їхнє розірвання. Він розплутує символічний вузол на шиї і пропонує відтяти голови орлу. У резонансному відео-зверненні, яке Роман виклав напередодні у Instagram він публічно говорить про своє прозріння стосовно людей по той бік кордону і небажання жодних компромісів.

“Усі зв‘язки з минулим втрачено, “друзі” поховані, і навіть не лишається спогадів – тільки ненависть”, – говорить Роман.

Кліп охоплює і розкриває тему пісні ще ширше. Ось що розповідає режисер Олександр Євтушенко про сюжет і вкладений сенс:

“Історія у кліпі звичайно ж є метафоричною. І ці метафори символізують сьогодення України.

Наша культура, мова та право вибору знаходилися під постійними репресіями, у полоні. З початком війни країна-агресор викрала тисячі наших людей та дітей і вивезла їх на свою територію. Людей катували та знущалися над ними всіма можливими способами. Але це стало максимально потужним поштовхом для відродження нашої культури і мови.

Герой кліпу тікає з полону, вбиваючи свого ворога (ката), разом з тим вбиваючи в собі думки про можливість домовитися і співіснувати в мирі. Шлях до усвідомлення себе та своєї ідентичності проходить крізь ліс. У ньому герой перед своїм полоном встиг сховати всі найважливіші для себе речі, щоб не видати і не віддати їх ворогу.

Лінія втечі є лише поверхневою візуальною історією, але це не означає, що вона не є реальною сьогодні… Кожна людина на тимчасово окупованих територіях може бути піддана тортурам, і витримати це заради своїх переконань та країни є неймовірним геройством”.

Ідея зняти кліп виникла спонтанно. Лук головного героя зібрали за день до зйомок в секонд-хенді за півгодини до закриття. Знімали рано вранці у Києві, у Голосіївському парку:

“Мені завжди подобалися люди, яких дуже легко підняти і змотивувати. Саша саме з таких,  – розповідає Роман. – Хоча режисура і вимагає дуже ретельного пропрацювання всіх нюансів, тут у нас не було часу і ми зібрали команду, реквізит і все необхідне для реалізації за два дні”.

Після п’яти альбомів у форматі гурту пісня “199,9” – перша повноцінна робота BAH.ROMA як самодостатнього саундпродюсера. Також це його перший реліз за останні 1,5 року, після синглу “Ода страху” у 2021:

“Під час війни я встановив Ableton Live і почав працювати у новій для себе програмі. Саме цю пісню я зробив першою. Гітару і голос я записав у гарнітурний мікрофон від навушників, і все, що ви чуєте у пісні, зібрано по маленьких шматочках з мого диктофону. Наступна пісня вийде вже у травні”.