Жадан, Куба, Гамлет знялися у кліпі на підтримку харківʼян
Музикант Олександр Ремез та «Культурний десант» спільно зі знаковими мешканцями Харкова зняли вражаюче музичне відео про біль і мужність прифронтового міста.
Автор пісні — військовослужбовець Олександр Ремез, лідер українського рокабілі гурту RvB («Руки’в Брюки»). До початку повномасштабного вторгнення Ремез здебільшого займався музикою, пишучи рок-н-рол у дусі 1950-х. У 2022-му році музикант, доєднавшись спершу до лав ТрО, а потім — до ЗСУ, брав участь у бойових діях на Луганщині й отримав поранення. Сьогодні ж Ремез — керівник донецького напрямку «Культурного десанту», який постійно виступає з концертами на фронті.
«Як ти там, Харків?» — нова пісня Ремеза, присвячена Харкову і його людям. Як і попередні пісні RvB, вона успадкувала «сонячне» звучання американського рок-н-рольного лейблу «Sun Records», де свого часу записувалися такі зірки як Елвіс Преслі та Джонні Кеш. Однак теплі «лампові» інтонації 1950-х, збагачені лірикою, до роботи над якою долучилися очільник «Культурного десанту» Миколай Сєрга та Сергій Жадан, справляють пронизливе враження. Результатом співпраці стала акустична рок-балада про мужність і протистояння людей війні, які, попри втому, зневіру та небезпеку, працюють, допомагають силам оборони.
За офіційними даними, кількість обстрілів Харкова значно зросла восени, лише у вересні місто майже двічі на день було під бомбами чи ракетами ворога.
Мотиви «міста сильних людей» знайшли своє відображення і у відео, режисером і сценаристом якого став продюсер і військовий Андрій Клименко. Сцени мирного життя у відео поєднуються з руйнівними вибухами в режимі slo-mo, в епіцентрі яких опиняються відомі харківʼяни: письменник, музикант і військовий Сергій Жадан, бойова медикиня Юлія “Куба” Сідорова, стріт-арт художник Гамлет Зіньківський, волонтер і власник харківської кав’ярні “Мейкерс” Дмитро Кабанець. Також у кліпі знялася відома харківська мисткиня та активістка Лана Чорногорська, котра віднедавна долучилася до лав Української добровольчої армії. Герої кліпу — люди, що живуть між двох світів: кожен по-своєму причетний до війни — є військовим, медиком чи волонтером, але водночас стійко залишається вірним собі, своєму покликанню та цінностям.
«Я прагнув бути близьким і зрозумілим для якомога більшої кількості харків’ян, — говорить про пісню Ремез. — Адже Харків, як і будь-яке інше місто — це, перш за все, люди. Сміливі, стійкі, працьовиті. Невиспані. Поранені. Але — незламні. Саме про них ця пісня».
Символічно, що створення кліпу відбулося за підтримки харківської IT-компанії “AltexSoft” та її CEO Олександра Медового. Компанія продовжує працювати в Харкові, як одна із засновниць Kharkiv IT Cluster, та підтримує ІТ-екосистему, безпеку та освіту в місті.
Відео було зняте в рамках ініціативи «Культурного десанту» із запису серії кліпів та пісень, написаних військовими або цивільними, що присвячені боротьбі українців за свою свободу.
Про “Культурний Десант”:
“Культурний десант” – об’єднання військовослужбовців творчих та креативних професій, зусилля яких спрямовані на покращення морально-психологічного стану війська за допомогою інструментів культури. На різних напрямках фронту постійно працюють кілька мобільних творчих груп. Також дві групи артистів виступають для поранених бійців в шпиталях, реабілітаційних і навчальних центрах ЗСУ і окремо підсилює цю роботу «Оркестр 59». Щомісяця відбувається близько 200 виступів для бійців Сил оборони. Серед учасників “Культурного десанту” – відомі українські артисти з бойовим досвідом. Також об’єднання співпрацює із цивільними артистами та митцями.
В 2023-му році “Культурний десант” розпочав проект “Книга на фронт”, який забезпечує воїнів у зонах бойових дій необхідною літературою. Кілька великих мереж книгарень доєдналися до цієї ініціативи. За перший рік проєкту українці придбали близько 26 тисяч книг для бійців, які були передані на фронт.
В 2024-му році “Культурний десант” запустив проект “Фронтова студія”. Це мобільна студія для запису музичного альбому з передової. Було записано 14 пісень, створених військовослужбовцями. У записі пісень взяли участь близько сотні музикантів. Серед записів — романси, рок-балади, колискові, панк, опера та реп.
Усі проєкти допомагають не лише військовим, але й суспільству загалом, адже зміцнє зв’язки між фронтом і тилом.