День народження Василя Стуса. Український геній слова у сучасних піснях
Сьогодні генію слова та міці духу Василю Стусу могло б виповниться 84. На жаль, усі достойні його нагороди та визнання Василь Семенович отримав після смерті. Він — один з найвідоміших десидентів та символ незламності, якій дивувалися навіть конвоїри у таборах.
«Я не можу займатися улюбленою роботою — значить, я абсолютно незалежний. Ви розумієте масштаби моєї волі?», — з відкритого листа Василя Стуса до Петра Шелеста (очільника радянської України» у 1968-му.
Надзвичайно круто, що сучасні музиканти переосмислюють творчість Стуса у композиціях. Зібрали для вас найгучніші:
⚡️ паліндром – “не дожив”
Це саундтрек до документальної стрічки “Ваш Василь”, що розповідає про життя і боротьбу поета. В пісні використані слова з його вірша “Ще й до жнив не дожив”
⚡️ The Frunk — Пам‘яті Василя Стуса
Київський гурт The Frunk створив музичну композицію у стилі рок-музики на вірші зі збірки «Палімпсести». Напрочуд сильне відео.
⚡️ Тінь Сонця — «У цьому полі, синьому, як льон»
Сергій Василюк разом зі своїм гуртом “Тінь сонця” створили пісню на вірш Стуса “У цьому полі, синьому, як льон”.
⚡️ Фіолет — «Напевне, так і треба»
У 2016-му гурт Фіолет випустили міні-альбом на вірші українських класиків. Знайшлося місце на платівці і Стусу та його віршу «Напевне, так і треба».
⚡️ Марія Бурмака – «Верни до мене, пам’яте моя»
Цю пісню на слова Стуса співачка присвятила пам’яті 15-річного Дані Дідика, який став жертвою теракту, влаштованого фанатами «руского міра» під час Маршу Єдності в Харкові у лютому 2015 року.
⚡️ Сестри Тельнюк – «Жертва»
Співочий дует був одним із перших артистів, які почали переосмислювати літературний спадок Стуса у своїй музиці. У 1998-му році до 60-річчя з дня народження митця сестри видали музичну збірку де оспівали вірші: «Прощай, Україно», «Жертва», «Небо» та інші. Цікавий факт: батько музиканток дружив зі Василем Стусом.
⚡️ VEREMIY – «Усміхнені й живі»
У цій пісні музиканти використали вірш “Тільки тобою білий святиться світ”
⚡️ SCREAMERS – «Як добре те, що смерті не боюсь я»
Історія цього рок-гурту розпочалася саме з творчості Василя Стуса! У далекому 1999-му році на Червоноградському фестивалі «Крутозлам» розпочалася історія SCREAMERS, які виступали саме з «Як добре те, що смерті не боюсь я»
Радимо звернути вашу увагу на унікальні записи Василя Стуса із прочитанням своїх віршів. Цей запис наприкінці 1960-х зробив близький друг Стуса, однак, у 1972 КДБ знищили оригінали. Завдяки небайдужим у 2004-му плівки було відновлено.