Різдво разом: зробити свято на деокупованих територіях

Різдво разом: зробити свято на деокупованих територіях

Цієї зими Ukraїner випускає одночасно два мультимедійних проєкти — «Деокупація» (про звільнені території) та «Зимові свята» (про автентичне святкування Різдва та Маланки). Ми вирішили, що буде дуже цінно їх поєднати.

На деокуповані території зараз регулярно їдуть фури гуманітарної допомоги, команди медичної та психологічної допомоги, енергетики відновлюють мережі, а комунальники прибирають наслідки російської окупації. Але ситуація там усе ще складна. Та що б не було, всі українці заслуговують на зимові свята, що споконвіків гуртували нас і створювали відчуття причетності до чогось більшого.  

Різдво разом: зробити свято на деокупованих територіях

Десятки років тому існувала студентська акція «Різдво разом». За її умовами, на Різдво родини з заходу України приймали у свої сімʼї дітей зі сходу й півдня, щоб показати традиції, які збереглись на Галичині, Поділлі, Волині й кількох інших історичних регіонах. Цього року мільйони українців виїхали за кордон або змушені були переселитися із власних домівок у межах країни. Але є тисячі людей, які повернулися, повертаються чи залишилися на територіях, що пережили окупацію.

Тож ми хочемо, щоб цього року «Різдво разом» знову запрацювало, але вже у зворотному напрямку.

Різдво разом: зробити свято на деокупованих територіях

Тим паче зараз, у цей перехідний час, ми можемо святкувати Різдво двічі (цьогоріч ПЦУ дозволила це). Тож запрошуємо відзначити це свято 25 грудня вдома, а 7 січня — на деокупованих територіях. Сила українців — у єднанні, ми вже неодноразово в цьому переконалися. Доведімо це знову!  

Отже, ми одночасно звертаємося до всіх, хто готовий зробити цьогорічне Різдво особливим:

Якщо ви творчий колектив, який хоче провести кілька днів із мешканцями сходу, півночі й півдня, завітавши із власним вертепом на деокуповані території, заповніть цю форму.

Якщо ви лідер/-ка громади із деокупованих територій, яка може прийняти в себе вертепників, заповніть цю форму.

Дедлайн заповнення анкет: 20 грудня.
Уже 21 грудня ви отримаєте відповіді.

Можливо, саме ви привезете на деокуповану територію традицію, яка приживеться там і вже за кілька років, приїхавши на Різдво в Ізюм, Балаклію, Херсон, Купʼянськ чи Лиман, зустрінете там вертеп, що продовжує вашу традицію.

Різдво разом: зробити свято на деокупованих територіях

Цьогоріч ми щотижня публікуємо мультимедійні історії в межах проєкту «Зимові свята», що показує, як українці в різних регіонах святкують Різдво та Маланку. Всі вони створені на основі нашої минулорічної зимової експедиції. Більше історій ви знайдете на сайті.

Окрім цього, ви можете дізнатися, як СРСР забороняв Різдво та чому так важливо відновлювати автентичні традиції.

А також уже зовсім скоро з друкарні приїде наша книга «Різдво та Маланка». Ви ще встигаєте замовити її за ціною передпродажу до 20 грудня.