“Парову машину” я вперше почула у виконанні DakhDaughters”: Ярина Квасній, спів якої підкорив тренди ТікТок
Ми поспілкувалися з Яриною Квасній із Прикарпаття, саме її виконання української народної пісні “Парова машина” ви могли чути у трендах ТікТок. Про твердження “прокинулася відомою”, любов до фольклору та карʼєру співачки на хвилі ТікТок-популярності у нашому з Яриною інтервʼю.
Чи будете на хвилі успіху починати кар’єру співачки?
Думаю, кар’єра співачки починається тоді, коли ця співачка знаходить тих, хто її слухає. Я своїх знайшла вже дуже-дуже давно. Тоді, коли вперше почула “Ярусю, ану поспівай шось!”.
Яка перша реакція була на такий успіх запису співу А капела?
Це насправді відбувалося доволі плавно й поступово (не як дехто пише: “Прокинулася відомою!”). Спочатку 100 переглядів, потім 120 і так далі. Тому й реакції не було “першої” чи “другої”. Були емоції, так. І вони дуже різні: від щастя до обурення.
Як давно цікавитеся фольклором?
Фольклор — це дуже широке поняття. Воно виходить далеко-далеко за рамки чогось канонічно-традиційного, давнього. Фольклор твориться тут і зараз. Тут і зараз він мене й цікавить.
Якщо говорити про якусь обрядовість та її супровід, то мені дуже пощастило вирости в місцевості, де колядують, щедрують, засівають, маланкують, співають під церквою гаївки, прикрашають хату на Зелені свята та Івана. Це щось, що передалося мені само собою, як і мало бути.
Науковий підхід до всієї цієї речі з’явився вже після вступу в університет, з курсом діалектології та фольклористики, зі знайомством із київською течією “традиційників/ць” — людьми, котрі на серйозному професійному рівні досліджують нашу автентику, відтворюють її та популяризують. Це гурти: “ЩукаРиба”, “Шум’я”, “Вільце”, “Божичі”, “US Orchestra”, дослідниці та майстрині Ярина Дронь, Ярина Сізик, Оленка Дідик та багато-багато інших.
Чим саме ця пісня особлива? Розкажіть її історію, коли вперше почули?
“Парову машину” я вперше почула у виконанні DakhDaughters. Пізніше вже послухала й автентичні версії, розучували декотрі з дівчатами на співаннях. Знаю, що вона далеко не така прямозначна, якою може видатися (як і всі традиційні пісні, мабуть). Тут треба читати статті, досліджувати, аби зафіналізувати навіть для себе значення та змісти.
Я ж люблю “Парову машину” за це відчайдушне ситуативне ствердження — it is what it is. DakhDaughters, думаю, донесли це своєю обробкою дуже чітко. Але й в автентичній версії воно відстежується. Такий настрій мені дуже близький. Особливо зараз.