Найцінніший перформанс: Дарʼя Коломієць та американські благодійники зібрали для України понад 200 тисяч доларів за чотири години
Українська культурна активістка Дарʼя Коломієць та благодійний фонд Sunflower Network зібрали 204 тисячі доларів на гуманітарну допомогу Україні, влаштувавши мистецький захід в Лос-Анджелесі.
До річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну, 24 лютого 2023 року, в одній з лос-анджелеських галерей відбулася презентація виставки українського мистецтва “Sonya: The Sunflower Network Project” з роботами Анни Москалець, Нікіти Кадана, BURENKO, ALJOSCHA, Саші Курмаза та інших українських художників. На події українська культурна активістка Дарʼя Коломієць читала власну історію з проекту “Щоденник війни” про свій досвід перших днів повномасштабного вторгнення.
Організаторами заходу виступили Sunflower Network – американська неприбуткова організація, яка показує американській аудиторії українське мистецтво, виставляє і продає твори українських митців, спрямовуючи кошти на гуманітарні потреби військових і цивільних українців, що постраждали від війни. Засновники фонду особисто закуповують і привозять гуманітарні вантажі до України, передають їх адресатам, а також знайомляться з українськими художниками, готуючись до наступних виставок у США.
Дарʼя Коломієць познайомилась із ініціативою восени, коли вдруге за рік приїхала до США в рамках власної волонтерської культурної місії. У своїх поїздках Дарʼя шукала можливості показувати американцям українську культуру і протистояти російській пропаганді: активістка грала діджей-сети української музики, брала участь в акціях протесту, а також поширювала власний медіапроєкт “Щоденник війни” з історіями українців про початок повномасштабної війни від першої особи. На той момент Дарʼя вже мала деякі успіхи: встигла зіграти українську музику в Нью-Йорку, Вашингтоні, Чикаго, Філадельфії і Торонто, на Нью-Йоркському ЛГБТІК+ Прайді і радіостанції The Lot Radio; історії героїв “Щоденника” публічно читали нью-йоркські театральні спільноти; The New York Times написали про музику Володимира Івасюка з її сету на Мангеттені, а журнал TIME визнав Дарʼю однією з Next Generation Leaders за 2022 рік. Тож коли їй випала нагода познайомитись із фондом, який зарекомендував себе схожою діяльністю, Дарʼя почала перемовини про співпрацю.
24 лютого, на спільному заході з фондом, Дарʼя вперше за рік читала власну історію зі “Щоденника війни”. Ця частина події розпочалася сигналом повітряної тривоги, який став звичним для українців.
“Я дуже довго вмовляла організаторів використати сигнал повітряної тривоги, а вони довго заперечували, бо не хотіли “лякати гостей”. Але зрештою це спрацювало навпаки: так нам вдалося ефективніше залучити глядачів до прослуховування історії – я бачила живий інтерес в очах людей. Прочитання “Щоденника” – емоційно складний, інтимний, ретравматизуючий, але важливий досвід для мене. Я не поверталася до цієї історії багато місяців, відтоді як випустила цей епізод проекту з перекладом. Зараз я спеціально не репетирувала, не читала англомовну версію перед подією, аби переживати все саме так, як у момент запису. І треба сказати, я відчувала щось схоже до того, що відчули глядачі. Я читала і подумки поверталася в перші дні повномасштабної війни, коли змушена була ховатися у підвалі сусіднього будинку в Києві, прислухалась до кожного стукіту і шороху, не встигала прийняти душ і поїсти між сиренами і співала українських пісень у тому підвалі з сусідами”, – коментує активістка.
Після читання Дарʼя зіграла гостям події DJ-сет української музики від 1970-х до сьогодні з власної унікальної колекції раритетного вінілу, яку привезла з собою з Києва. Загалом захід тривав близько чотирьох годин, а гості мали змогу придбати картини з виставки або просто зробити свій грошовий внесок. Це дозволило фондові зібрати 204 тисячі доларів за один вечір.
“В такі моменти я відчуваю, що роблю все правильно, бо зібрати двісті тисяч доларів за такий короткий термін в Україні зараз було б неможливо. Я горда бути причетною до події, бо роблю все для того, аби іноземці не толерували війну, не забували, що вона триває, не мали жодного сумніву щодо того, хто є агресором і чому необхідно засуджувати росію. Але разом із тим я відкриваю їм українську культуру, якої вони ніколи не бачили. Від американців я часто чую російські наративи про “путінську” війну, примирення з росіянами і велику російську культуру, і не втомлююсь розвінчувати їх за кожної нагоди”, – розповідає Дарʼя Коломієць.
У квітні Sunflower Network планують вчергове відвідати Україну, аби передати ще більше допомоги і знову показати у США роботи нових українських митців. А Дарʼя Коломієць вже прибула до Нью-Йорку, аби продовжити свою культурну місію і взяти участь у новому театральному проєкті про Україну.